Developerlar uchun kapital haqida
2024-yil 18-dekabr kuni “Kapital bozori vositalari orqali O‘zbekiston devloperlari va quruvchilari uchun investitsiyalar jalb qilish” mavzusida onlayn-seminar bo‘lib o‘tdi.
Investitsiya institutlarining milliy assotsiatsiyasi (NAII) hamda Commonwealth Partnership Uzbekistan hamkorligida professional hamjamiyat uchun muhim tadbir tashkil etildi. Seminarda turli sohalarning yetakchi mutaxassislari ishtirok etib, O‘zbekiston devloperlari va quruvchilari uchun investitsiyalar jalb qilish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tadbirda quyidagi spikerlar ishtirok etdi:
• Baxodir Ataxanov — NAII raisi, professional mediator
• Andrey Paranich — Milliy moliyaviy rejalashtirish mutaxassislari assotsiatsiyasi direktori
• Ilya Slavin — “Satori” investitsiya kompaniyasi boshqaruvchi direktori (NAII a’zosi)
• Denis Sokolov — Commonwealth Partnership Uzbekistan hamkori va bosh direktori
• Nodir Yo‘ldoshev — “GRATA International” kompaniyasining qurilish amaliyoti bo‘yicha rahbari va hamkori
Mazkur seminar 2024-yil 8-noyabrda o‘tkazilgan “Rossiyalik va xalqaro devloperlar uchun O‘zbekiston bozori: hududiy kengayish amaliyoti” mavzusidagi vebinarning mantiqiy davomiga aylandi.
Ushbu vebinarda Baxodir Ataxanov, Denis Sokolov va Nodir Yo‘ldoshev bilan birga quyidagi mutaxassislar ham ishtirok etgan:
• Stanislav Ahmedzyanov — “IBC Global” kompaniyasi boshqaruvchi hamkori. U “O‘zbekistonda yer uchastkalari va loyihaviy moliyalashtirishni topishdagi qiyinchiliklar: rossiyalik quruvchining tajribasi” mavzusida taqdimot qildi.
• Nadejda Mikeshkina va Aleksandr Krivosheyev — “MRC-club” vakillari. Ular “GR va PR: Markaziy Osiyo bozorlariga chiqishdagi xususiyatlar va samarali vositalar” mavzusida ma’ruza qildi.
• Adilet Jusubaliev — “Birlikte” jamoat fondi direktori. U “PRdagi madaniyatlararo muloqotning o‘ziga xosliklari. O‘rta Osiyo hamda OAV oʻrtasidagi o‘zaro aloqaning asosiy jihatlari” mavzusida so‘z yuritdi.
Onlayn-seminarlarning moderatori: Ramon Morales, ko‘chmas mulk bozori bo‘yicha mustaqil ekspert.
Har ikkala tadbir professional doiralarda katta qiziqish uyg‘otdi va dolzarb masalalarni muhokama qilish hamda tajriba almashish uchun samarali maydon vazifasini o‘tab berdi

О капитале для девелоперов
18 декабря 2024 года состоялся онлайн-семинар «Привлечение инвестиций для девелоперов и застройщиков Узбекистана с помощью инструментов рынка капитала».
Национальная ассоциация инвестиционных институтов (НАИИ) совместно с «Commonwealth Partnership Uzbekistan» провели значимое мероприятие для профессионального сообщества. Семинар объединил ведущих экспертов из разных сфер, чтобы обсудить возможности привлечения инвестиций для девелоперов и застройщиков Узбекистана.
В числе выступающих:
• Баходир Атаханов – председатель НАИИ, профессиональный медиатор;
• Андрей Паранич – директор Национальной ассоциации специалистов финансового планирования;
• Илья Славин – управляющий директор инвестиционной компании «Satori» (член НАИИ);
• Денис Соколов – партнер и генеральный директор Commonwealth Partnership Uzbekistan;
• Нодир Юлдашев – партнер и руководитель строительной практики «GRATA International».
Семинар стал продолжением вебинара, прошедшего 8 ноября 2024 года на тему «Рынок Узбекистана для российских и международных девелоперов: региональная экспансия на практике». На нем, помимо Баходира Атаханова, Дениса Соколова и Нодира Юлдашева, выступили:
• Станислав Ахмедзянов, управляющий партнер компании «IBC Global», с темой: «Сложности поиска земельных участков и проектного финансирования в Узбекистане: опыт российского застройщика»;
Надежда Микешкина и Александр Кривошеев, представители «MRC-club», с темой: «GR & PR: особенности и эффективные инструменты при выходе на рынки Центральной Азии»;
• Адилет Жусубалиев, директор общественного фонда «Birlikte», с темой: «Особенности межкультурной коммуникации в PR. Средняя Азия – ключевые аспекты взаимодействия со СМИ».
Модератор онлайн-семинаров: Рамон Моралес, независимый эксперт рынка недвижимости.
Оба мероприятия вызвали широкий интерес в профессиональной среде, став площадкой для обсуждения актуальных вопросов и обмена опытом.